ДОРОЖНЯ КАРТА
Дії родини, якщо військовослужбовець потрапив в полон, зник безвісти
Особа зникла безвісти за особливих обставин
Відповідно до законодавства:
Особою, яка зникла безвісти за особливих обставин, є особа, зникла безвісти у звʼязку зі збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією частини території України. Така особа має права та особливий статус, визначені законом. Близькі родичі та члени сім'ї мають право на отримання достовірних відомостей про місце перебування особи, зниклої безвісти за особливих обставин, обставини її загибелі (смерті), місце поховання (якщо воно відоме), звернувшись із запитом до ТЦК та СП на отримання Витягу із службового розслідування.
Військовослужбовець вважається зниклим безвісти, якщо:
- відсутні точні дані щодо долі військовослужбовця, який не повернувся після виконання бойового завдання (побратими не можуть точно визначити, чи особа потрапила у ворожий полон чи загинула на полі бою);
- якщо побратими свідчать, що особа ймовірно потрапила у полон, але немає достатньо доказів;
- якщо побратими свідчать, що особа ймовірно загинула, але немає можливості перевірити місце зникнення чи забрати тіло загиблого через активні бойові дії;
Якщо прийшло сповіщення від ТЦК та СП, що Захисник зник безвісти за особливих, потрібно:
- Дізнатись:
- останнє місце перебування Захисника;
- обставини зникнення;
ВАЖЛИВО: не розповсюджуйте та не публікуйте у соціальних мережах світлини Захисника у військовій формі, локацію останнього місця його перебування (зникнення), номер військової частини. Такі дії можуть нашкодити Захиснику у випадку переховування чи потрапляння в полон.
- Подати Заяву про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин до територіального органу Національної поліції України. У заяві вказується максимально повна відома заявнику інформація щодо Захисника та його зникнення - всі відомі обставини щодо місця перебування, особливих прикмет (татуювання, шрами, пірсинг і т.д.), речей, які він міг би мати із собою (мобільний телефон, документи, прикраси) тощо. Також найближчий родич Захисника має здати біологічні зразки для порівняння ДНК-профілів.
Заяву про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин можна подати звернувшись до територіального підрозділу поліції або зателефонувати на 102 (цілодобово).
- Через 24 години з часу подання заяви про зникнення (відповідно до ст. 60 КПК України) потрібно отримати витяг з ЄРДР, де безпосередньо буде зазначено ПІБ слідчого у справі.
- Відомості, зазначені у заяві про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, підлягають внесенню до Єдиного реєстру осіб зниклих безвісти за особливих обставин.
Зареєструйтесь в особистому кабінеті інформаційної системи Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. За посиланням: https://cabinet.koordshtab.gov.ua/login
Пройшовши верифікацію заявки надайте всю наявну у Вас інформацію про зниклу особу в розділі “Надати додаткову інформацію”.
Після подачі статус заявки та облікову категорію зниклої особи можна відстежувати в Особистому кабінеті Заявника та, за необхідності, отримувати онлайн-консультації від консультантів Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.
- Звернутись в Обʼєднаний центр з координації пошуку та звільнення незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України (СБУ), якщо є дані про ймовірне потрапляння військовослужбовця в полон за телефоном (044) 321-11-21, +38 (098) 321-11-21. Повідомлення в Viber, WhatsApp, Telegram надсилати на номер +38 (067) 650-83-32. Електронні листи надсилати на ел. адресу: united_center@ssu.gov.ua.
- Звернутись в Національне інформаційне бюро (тел. 16-48). Зареєструвати зникнення на сайті Національного інформаційного бюро за посиланням: https://nib.gov.ua/
- Зареєструвати зникнення в Міжнародному комітеті Червоного хреста.
- Українською https://familylinks.icrc.org/form/uru-webform-ua
- Російською https://familylinks.icrc.org/form/uru-webform-ru,
- Англійською https://familylinks.icrc.org/form/uru-webform-en
- Електронною поштою: ctabureau@icrc.orgабо за телефоном зручною для вас мовою :+41 22 730 3600 (дзвінки безплатні для абонентів Київстар, для абонентів інших операторів, наразі плата стягується згідно з тарифами оператора)
Міжнародні організації, котрі можуть робити офіційні запити державі-агресору росії щодо з'ясування долі зниклих осіб на окупованій території України та на території росії (якщо зниклих осіб перевозили)
- Бюро Центрального агентства Міжнародного Комітету Червоного Хреста з розшуку для міжнародного збройного конфлікту в Україні (Бюро ЦАР) також може звернутися до уряду держави-агресора (росії) із запитом щодо встановлення долі зниклої особи. Це стосується військових і цивільних осіб, живих і загиблих, що потрапили до рук противника. Відповідно до Женевських конвенцій Міжнародний Комітет Червоного Хреста виступає посередником у передачі інформації між сторонами конфлікту, яка здійснюється через Національне інформаційне бюро, яке має бути створене у кожній країні, де є міжнародний збройний конфлікт (війна).
- Робоча Група ООН з насильницьких або недобровільних зникнень у відповідь на Ваш запит про зникнення особи робить офіційне звернення до уряду держави-агресора (у цьому випадку - росії) з вимогою надати інформацію про зниклу особу. Інформацію щодо того, як створити запит, можна знайти за посиланням https://koordshtab.gov.ua/contact-un.
- Уповноважений Верховної Ради України з прав людини може у відповідь на запит від родини звернутись до Уповноваженої з прав людини у рф із запитом щодо зʼясування долі зниклої особи.
- росія у більшості випадків відмовляється надавати будь-яку інформацію, але важливо також засвідчити факт відмови надання інформації, тому що це у свою чергу також є доказом порушенням росією норм міжнародного гуманітарного права і може бути використана проти держави-агресора.
Соціальні гарантій членів сімей військовослужбовців, зниклих безвісти за особливих обставин та полонених, а також звільнених з полону Захисників та Захисниць
Державні гарантії
Держава низкою законів та підзаконних актів гарантує соціальний захист, а саме грошові виплати та пільги для родин полонених, зниклих безвісти та загиблих оборонців України.
На які виплати мають право члени сімей полонених
Після встановлення факту позбавлення військовослужбовця особистої свободи зазначене рішення вносяться до Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, що є підставою для отримання особою та членами її сім’ї відповідних пільг і компенсацій.
Під час перебування військовослужбовця в полоні родина має право на щорічну грошову допомогу у розмірі 100 тис. гривень.
За військовослужбовцями захопленими в полон зберігається грошове забезпечення. Для отримання інформації щодо виплати необхідно звернутись до ТЦК.
У разі загибелі (смерті) особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, смерть якої настала під час перебування такої особи в місцях несвободи, або смерті особи, звільненої з місць несвободи, протягом року після її звільнення, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов’язаних з перебуванням такої особи в місцях несвободи, надається одноразова державна грошова допомога у розмірі 100 тис. гривень.
Які виплати передбачені членам сімей зниклих безвісти
- За зниклими безвісти військовослужбовцями зберігається виплата грошового забезпечення.
- Непрацездатні члени сім’ї, які були на утриманні зниклого, та його діти мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника.
- Передбачені також пільги, зокрема:
- Для дітей зниклих безвісти передбачено позачерговий прийом у дитячі заклади за місцем проживання.
- Члени сімей зниклих безвісти військовослужбовців забезпечуються путівками до санаторно-курортних закладів з оплатою половини вартості. Членам сімей військовослужбовців, які пропали безвісти під час проходження військової служби, надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги в жилих будинках усіх форм власності в межах установлених норм.
- Батьки військовослужбовців, які пропали безвісти під час проходження військової служби, мають право на безоплатний проїзд усіма видами міського транспорту, крім таксі, за місцем проживання, залізничного та водного транспорту приміського сполучення та автобусами приміських маршрутів за наявності посвідчення. Вони мають право на 50-відсоткову знижку при користуванні міжміським залізничним, повітряним, водним та автомобільним транспортом.
- Члени сімей мають право на земельну ділянку та допомогу від органів місцевої влади в будівництві, якщо виявили бажання побудувати приватний будинок. Родичі зниклих безвісти мають право на безоплатне одержання в приватну власність жилого приміщення, яке вони займають у будинках державного житлового фонду та позачергове право на поліпшення житлових умов за потреби.
Санаторно-курортне лікування осіб, звільнених з полону
Особи, стосовно яких відповідно до статі 4 Закону України «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей» встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України мають право на пільгове санаторно-курортне лікування.
Звільнені з полону можуть отримати пільгове санаторно-курортне лікування на 18 календарних днів або компенсацію вартості самостійного санаторно-курортного лікування за рахунок державного бюджету не пізніше ніж через 12 місяців після звільнення з місць несвободи.
Для отримання путівок або компенсації потрібно звернутися до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної військової адміністрації, до центру надання адміністративних послуг або районного управління соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання. А внутрішньо переміщені особи – за фактичним місцем проживання згідно з довідкою про взяття на облік ВПО.
Забезпечення путівками та пільговим санаторно-курортним лікуванням постраждалих осіб здійснюється в межах коштів, передбачених на зазначену мету в державному бюджеті на поточний рік.
Якщо постраждалі особи мають право на путівку або пільгове санаторно-курортне лікування за кількома законами, їм надається право вибору за одним із законів.
Детальну інформацію та консультацію з зазначеного питання можна отримати у профільного відділу Департаменту соціального захисту населення обласної військової адміністрації за телефоном: 0522322968.
Обласна підтримка:
В області затверджена комплексна програма підтримки ветеранів війни, членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, полонених військовослужбовців України та осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, у Кіровоградській області на 2025 – 2027 роки затверджена розпорядженням начальника обласної військової адміністрації від 17 грудня 2024 року №1244-р.
Зазначеною програмою передбачена фінансова підтримка ветеранів та членів їх сімей, зокрема:
- надання одноразової щорічної матеріальної допомоги дітям полонених військовослужбовців України та осіб, зниклих безвісти за особливих обставин у розмірі 3 000 грн, а у разі, якщо дитина має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування – 5 000 грн;
- надання одноразової матеріальної допомоги військовослужбовцям, звільненим з полону у розмірі 15 000 грн;
- виплата компенсації за проведення зубопротезування ветеранів війни та осіб, з числа військовослужбовців, звільнених з полону у розмірі фактичної вартості зубопротезування, але не більше 5 000 гривень.
- здійснюється відшкодування вартості наданих послуг з реабілітації особам з інвалідністю внаслідок війни та військовослужбовцям, звільненим з військової служби за станом здоровʼя – на підставі постанови військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, в комунальному підприємстві "Знам'янська обласна бальнеологічна лікарня" Кіровоградської обласної ради.
Для подачі заяви на отримання коштів компенсації, матеріальних допомог, послуг реабілітації ветеранів необхідно звертатись до міської, селищної, сільської ради чи відділу з питань ветеранської політики районних військових адміністрацій. Також можна звернутись до фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб, які нададуть відповідні роз’яснення та допоможуть зібрати необхідний пакет документів.
З обласною програмою та порядками виплат можна ознайомитись на сайті Кіровоградської обласної військової адміністрації, у місцевій раді чи у фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб: https://oda.kr-admin.gov.ua/news/v-kirovogradskij-oblasti-die-kompleksna-programa-pidtrimki-veteraniv-ta-chleniv-ih-simej
Запрошуємо ветеранів війни та їх сім’ї скористатись фінансовою підтримкою, джерелом якої є обласний бюджет.
Для консультацій слід звертатися до визначених посадових осіб у вашій громаді, відповідальних за реалізацію напрямів обласної комплексної програми підтримки ветеранів війни, членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, полонених військовослужбовців України та осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, у Кіровоградській області на 2025 – 2027 роки:
Слід зауважити, що окрім обласної програми підтримки зазначених категорій населення в кожній територіальній програмі діють місцеві програми підтримки. Для консультацій щодо напрямків підтримки у вашій громаді слід звернути до міської, селищної, сільської ради.
Як звільненим з полону отримати медичну допомогу
Постановою Кабінету Міністрів України від 15 березня 2024 р. № 296 було визначено принципи, обсяги обов’язкового медичного обстеження, порядок надання медичної, реабілітаційної та психологічної допомоги особам звільненим з полону.
Медична, реабілітаційна та психологічна допомога надається на умовах гарантування конфіденційності, особистісної та соціальної безпеки звільненій особі і збереження в таємниці всіх відомостей, отриманих під час надання такої допомоги. Розголошення інформації про місце перебування звільнених осіб, обсяг та умови надання їм медичної, реабілітаційної та психологічної допомоги, а також іншої інформації, яка стала відомою медичним працівникам під час надання такої допомоги, не допускається, крім випадків, визначених законом.
Медичне обстеження звільненої особи передбачає здійснення таких заходів:
- первинний загальний огляд лікарем-терапевтом (лікарем загальної практики - сімейним лікарем) та лікарем-психіатром з обов’язковим збором анамнезу та проведенням фізікальних методів обстеження (за умови надання звільненою особою або її законним представником усвідомленої згоди на огляд лікарем-психіатром);
- проведення лабораторних досліджень (загальний клінічний аналіз крові, біохімічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, експрес-тести на інфекційні захворювання, аналіз на наявність сифілісу, ВІЛ, гепатитів В і С методом полімеразної ланцюгової реакції);
- проведення інструментальних досліджень (рентгенологічних, ультразвукових, ендоскопічних) за медичними показаннями та направленням лікаря (лікарів), який здійснював загальний огляд звільненої особи;
- консультації лікарів-спеціалістів за медичними показаннями та направленням лікаря (лікарів), який здійснював загальний огляд звільненої особи.
- з метою всебічного та комплексного обстеження звільненої особи для визначення подальшого плану лікування проводиться фінальний комплексний медичний огляд комісією лікарів.
Надання медичної допомоги звільненим особам здійснюється згідно з галузевими стандартами у сфері охорони здоров’я.
Виписка звільненої особи здійснюється за медичними показаннями. Лікуючий лікар під час виписки надає рекомендації щодо необхідності забезпечення подальшого амбулаторного лікування звільненої особи, надання їй реабілітаційної та психологічної допомоги, соціальних послуг, у тому числі влаштування до соціальних закладів (установ), послуг із соціальної та професійної адаптації, забезпечення санаторно-курортним лікуванням та надання інших послуг, передбачених законодавством для звільнених осіб.
Після виписки звільнена цивільна особа має перебувати під подальшим медичним наглядом сімейного лікаря.
Психологічна допомога
З метою удосконалення організації та забезпечення потреб населення, осіб звільнених з полону в отриманні психосоціальної допомоги, реабілітації для забезпечення психічного здоров’я, послуг з психічної діагностики, психотерапії, психологічного консультування та подальшої психологічної допомоги, видано наказ МОЗ від 13.12.2023 № 2118 «Про організацію надання психосоціальної допомоги населенню», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 січня 2024 р. за № 126/41471.
Заклади охорони здоров’я надають такі види психологічної допомоги звільненим особам (конкретні види визначаються фахівцями закладів у співпраці із звільненими особами та з урахуванням їх потреб та результатів оцінки їх стану):
1) діагностика психологічного стану психометричними методами, які є валідними, для закладів охорони здоров’я - затвердженими МОЗ);
2) перша психологічна допомога, включаючи невідкладну психологічну допомогу;
3) психологічні втручання низької інтенсивності;
4) підтримка та відновлення функціонування у фізичній, емоційній, інтелектуальній, соціальній та духовній сфері;
5) психотерапія депресивних, тривожних, адаптаційних, гострих стресових та посттравматичних стресових розладів, створення терапевтичного середовища;
6) допомога у визначенні життєвих цілей та підтримці досягнутого прогресу реабілітації після закінчення реабілітаційного процесу, в тому числі з урахуванням принципу “рівний - рівному”;
7) психотерапія інших психічних та поведінкових розладів та станів, які виникли внаслідок хвороби/травми, участі у бойових діях, надзвичайних ситуацій, полону;
8) консультативна допомога, спрямована на позбавлення від звичок, що становлять ризик для психічного здоров’я (вживання алкоголю, інших психоактивних речовин тощо), а також формування навичок здорового способу життя;
9) взаємодія з надавачами первинної та спеціалізованої медичної допомоги з метою своєчасного діагностування, забезпечення лікування психічних хвороб та підтримання стійкого стану ремісії;
10) взаємодія із соціальними службами з метою забезпечення надання соціальних послуг у разі, коли соціальні умови життя впливають на психічне здоров’я.
Методи психотерапії застосовуються відповідно до наукових даних щодо їх ефективності у лікуванні конкретних психічних та поведінкових розладів згідно із галузевими стандартами у сфері охорони здоров’я.
Реабілітаційна допомога
Надання реабілітаційної допомоги здійснюється закладами охорони здоров’я в порядку, визначеному Законом України “Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я” та постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2022 р. № 1462 “Деякі питання організації реабілітації у сфері охорони здоров’я” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 4, ст. 305).
Реабілітаційна допомога повинна бути спрямована на запобігання втрати, уповільнення втрати та/або підтримку, та/або компенсацію, та/або покращення або відновлення функціонування особи, яка потребує реабілітації.
Надання реабілітаційної допомоги здійснюється з урахуванням принципів доказової реабілітації відповідно до протоколів надання реабілітаційної допомоги.
Заклад охорони здоров’я повинен організувати та забезпечити підбір, налаштування та/або виготовлення технічних та інших засобів реабілітації, забезпечити звільнених цивільних осіб медичними виробами протягом періоду надання реабілітаційної допомоги.
На виконання доручення МОЗ, з метою забезпечення реалізації прав на охорону здоров’я осіб, звільнених з полону структурні підрозділи з питань охорони здоров’я обласних, Київської міської військових адміністрацій, НАМН України:
- визначили відповідальну особу за організацію надання медичної допомоги звільненим з полону, на рівні заступника керівника структурного підрозділу з питань охорони здоров’я ОВА, члена Президії НАМН України;
- визначили в закладах охорони здоров’я осіб, на рівні заступника керівника закладу, відповідальних за організацію та супровід надання медичної допомоги особам, звільненим з полону;
Наказом МОЗ від 05 серпня 2024 року № 1171 «Деякі питання прийому звільнених цивільних осіб» затверджено перелік закладів охорони здоров’я, які здійснюють прийом звільнених цивільних осіб для надання медичної, реабілітаційної та психологічної допомоги, контактних осіб в закладах охорони здоров’я та контактних осіб структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Перелік закладів охорони здоров’я, які здійснюють прийом звільнених цивільних осіб для надання медичної, реабілітаційної та психологічної допомоги звільненим цивільним особам
Правова допомога
Якщо у Вас залишилися питання або Ви потребуєте правової допомоги, звертайтеся до Українського центру захисту прав людини на “гарячу лінію”: 0 800 33 07 09 або за телефоном: 073 765 44 08.
Правова допомога надається безоплатно.
Відділи безоплатної правничої допомоги в Кіровоградській області
№ п/п |
Назва бюро правничої допомоги |
Прізвище, ім’я по батькові отримувача кореспонденції |
Телефон отримувача, електронна адреса |
1. |
Кропивницький відділ вул. Архітектора Паученка, 64/53 м. Кропивницький |
Глущук Наталія Валентинівна (заступник начальника) |
050 162 19 00 natalia.glushchuk@legalaid.kr.ua
|
2. |
Кропивницький сектор вул. Архітектора Паученка, 64/53 м. Кропивницький
|
Макарова Алла Валентинівна (завідувач сектором)
|
050 162 19 00 alla.makarova@legalaid.kr.ua
|
3. |
Бобринецький сектор вул. Незалежності, 80 м. Бобринець |
Ніколенко Денис Володимирович (завідувач сектором)
|
(05257) 3-48-02 denys.nikolaienko@legalaid.kr.ua
|
4. |
Маловисківський сектор вул. Центральна,78 м. Мала Виска
|
Кучеренко Марина Сергіївна (завідувач сектором)
|
(05258) 5-19 23 maryna.kucherenko@legalaid.kr.ua
|
5. |
Новомиргородський сектор вул. Соборность, 106 м. Новомиргород |
Смілянець Олена Леонідівна (завідувач сектором)
|
(05256)4-12-02 olena.smilianets@legalaid.kr.ua
|
6. |
Долинський сектор вул. Соборності Укпаїни,24 м. Долинська |
Патріман Людмила Анатоліївна
|
(05234) 3-16-23 liudmyla.patriman@legalaid.kr.ua
|
Контакти
- Гаряча лінія Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин: 0 800 339 247
- Представник Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин в Кіровоградській області - Прихоженко Андрій Олександрович
Місце знаходження: м.Кропивницький, вул. Велика Перспективна 1, каб 10
тел. 066 413 47 51
- Уповноважений Верховної Ради України з прав людини
Тел. 0 800 501 720, 044 299 74 08.
- Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Кіровоградській області
Лугова Галина Леонідівна
Місце знаходження: м. Кропивницький, вул.. Тараса Карпи 84, каб 118
тел. 098 406 58 44, 066 580 09 77
- Консультаційний центр Південного регіону (Миколаївська, Одеська, Херсонська, Кіровоградська області) Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими
Місце знаходження: м. Миколаїв, вулиця Вадима Благовісного, 37
Тел. 0 800 200 202
- Гаряча лінія МВС для родичів загиблих, полонених та зниклих безвісти військовослужбовців. Тел..: +38 089 420 18 66
- Об’єднаний центр з пошуку та звільнення полонених при СБУ
Тел.: +38 067 650 83 32; +38 098 087 36 01
- Національного інформаційного бюро
Тел.: 1648; +38 044 287 81 65
- Гаряча лінія Міжнародного Комітету Червоного Хреста: 0 800 300 155
- Управління у справах ветеранів Кіровоградської обласної військової адміністрації
Тел. (05 22) 32 72 36, (05 22) 32 72 38, (05 22) 32 72 39
Нормативні акти
- Цивільний кодекс України
- Цивільний процесуальний кодекс України
- Закон України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин"
- Постанова Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 року № 511 "Деякі питання виконання Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин"
- Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 29.08.2022 №535 "Про затвердження Положення про Єдинний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин"